Jak w wieku 19 lat pracować w firmie technologicznej?
Tymoteusz ma 19 lat i pracuje w startupie Symmetrical.ai.
Jak to możliwe, że w tym wieku tak dobrze radzi sobie na rynku pracy?
Odpowiedź znajduje się poniżej. Tymoteusz zgodził się odpowiedź na kilka moich pytań.
Oto one:
1. W jakim wieku rozpocząłeś pracę w firmie technologicznej i na jakim stanowisku?
Moją pierwszą pracę w firmie technologicznej rozpocząłem w wieku 18 lat czyli trochę ponad rok temu, byłem wtedy w drugiej klasie liceum. Aplikowałem wtedy do wielu polskich firm i startupów, moim celem był pierwszy krok na drodze do profesjonalnej kariery. Dlatego też głównie próbowałem dostać się na stanowiska stażowe. Finalnie, przez całe wakacje miałem staż w krakowskim startupie Talent Alpha, który zajmuje się łączeniem software housu z regionu CEE z dużymi europejskimi przedsiębiorstwami. Podczas stażu, zajmowałem się głównie marketingiem i komunikacją oraz uczyłem się content marketingu. Co wiązało się na przykład z pisaniem postów blogowych czy mailingiem z partnerami.
2. Jak to się udało bez bogatego w doświadczenie CV? Czy CV było istotne w całym procesie szukania pracy?
Okazało się, że CV w ogóle nie jest potrzebne aby zdobyć entry-level pozycje w świetnej firmie. Do szukania pracy podeszłam nieszablonowo i nie wysyłałem CV gdzie to tylko możliwe ale zdecydowałem się na wysoce spersonalizowane maile do CEO i innych C-level executives w firmach. Również do kontaktu wykorzystywałem Linkedina. Unikałem podejścia nachalnego i “sprzedawania” swojej osoby jako idealnego kandydata. Raczej starałem się zwrócić uwagę na mój młody wiek i zapał do pomocy. I to zadziałało!
3. Czy planujesz iść na studia skoro masz już pracę? Czy już coś studiujesz?
Na studia planowałem iść zarówno przed i po tym jak dostałem się do Talent Alpha. Obecnie mieszkam w Amsterdamie, gdzie studiuję na University of Amsterdam na kierunku Business Administration. Przez rok od dostania się staż znacznie poszerzyłem swoje horyzonty zawodowe i również powierzono mi trudniejsze role. Dlatego właściwie nie musiałbym uczęszczać na jakąkolwiek uczelnie aby zarabiać na utrzymanie i się rozwijać. Jednak uważam, że studia dużo ułatwiają i mogą być znaczną akceleracją kariery, nawet w dzisiejszym mocno zdigitalizowanym świecie. Nie chodzi mi tylko o materiał z podręczników na uniwersytecie tylko bardziej to co się dzieje poza jego murami. Miasto takie jak Amsterdam daje możliwość poznania przedsiębiorczych studentów z całego świata, networkingu na różnych eventach (web3, Ai, IoT) czy bezpośredniego dostępu do rekruterów, którzy wyłapują talenty z University of Amsterdam. W szczególności jeśli ktoś myśli o karierze bankowość-korporacja to studia takie jak moje naprawdę pomagają.
4. Z jakiego obszaru poszerzasz teraz swoją wiedzę i gdzie chcesz być za kilka lat?
Bardzo mocno skupiam się na temacie web3, trochę ze względu na moją obecną rolę w startupie Symmetrical, gdzie byłem odpowiedzialny za badanie możliwości tej technologii do rozwoju naszego produktu ale nie tylko. Web3 to zdecydowanie technologiczny disruptor i warto być blisko tego co się dzieje w tym środowisku. Dlatego też rozmawiam z ludźmi którzy są ekspertami w tej dziedzinie i chodzę na różnorakie eventy.
Za kilka lat na pewno uda mi się w pełni udoskonalić moje umiejętności w dziedzinach takich jak product management, product marketing czy growth. Obecnie w Symmetrical jestem na ścieżce uczenia się o product management. Jednak, pewnie pod koniec studiów przyjdzie pora na stworzenie czegoś swojego, więc za kilka lat widzę siebie jako co-foundera startupu. To jest mój główny cel, do którego zmierzam małymi kroczkami.
5. Czy z perspektywy czasu wybrałbyś taką samą ścieżkę przy szukaniu pracy?
Zdecydowanie tak, i decyduje o tym tylko jeden czynnik: jest bardzo skuteczna. Przynajmniej dla mnie, z doświadczeniem, które mam i młodym wiekiem. Możliwe, że w przyszłości zmienię strategię na inną, gdy będę chciał uzyskać inne rezultaty. Moim zdaniem, obrana przeze mnie ścieżka jest jedną z najbardziej wydajnych w przypadku jeśli to ty musisz szukać pracy a nie ona ciebie. Pozwoliła mi na dostanie się w miejsce w karierze, z którego jestem naprawdę zadowolony i czuję, że mogę się rozwinąć.