Jak sprzedać siebie na rozmowie?

Od razu odpowiem na pytanie zadane w temacie artykułu - naucz się mówić o sowich mocnych stronach. Osoby które mają problem ze znalezieniem pracy nie widzą w sobie mocnych stron lub jeśli widzą to nie mówią o nich. Może być tak że wynika to z przekonań np.: rodzice przekazali nam żebyśmy się nie chwalili i tak nam to zostało jako coś czego robić nie wolno.

Najlepiej jeśli nauczysz się opowiadać o swoich mocnych stronach w taki sposób żeby być zawsze gotowym o tym mówić np.: w windzie, podróżując komunikacją miejską lub w towarzystwie znajomych. Żeby tak zrobić musisz połączyć znajomość twoich mocnych stron oraz dobrze to komunikować.

.

Oczywiście nie będziesz w stanie opowiadać o swoich mocnych stronach jeśli ich nie znasz. Pomocna w określeniu tego może być analiza SWOT. Odpowiedz sobie na takie pytania:
• Co robię najlepiej
• Jaką unikalną wiedzę, talent lub zasoby posiadam?
• Jakie mam zalety?
• Co według innych osób robię dobrze?
• Jakie jest moje największe osiągnięcie?

Poświęć trochę czasu na ocenę odpowiedzi. Następnie zastanów się, czy są to umiejętności zawodowe - takie jak znajomość Excela, Pythona lub tworzenia makiet - czy osobiste umiejętności „miękkie”, takie jak lojalność, chęć do nauki, niezawodność i zdolność przystosowania się. Można myśleć o swoich umiejętnościach kodowania lub ilustrowaniu, ale umiejętność pracy z wieloma ludźmi lub w wielu zespołach też są bardzo cenne. Tak sam jak komunikacja z rówieśnikami i bycie niezawodnym. Możliwość łączenia się i dostosowywania ludzi, z którymi pracujesz. Do tego rozwiązywanie problemów i kontrola emocji.

Teraz jak już wiesz co umiesz będziesz musiał wybrać kilka mocnych stron które są ważne i niezbędne na stanowisku na które aplikujesz. Najlepiej przy tym zidentyfikować odniesione sukcesy. Idealnie jeśli masz liczby które możesz przedstawić i jaką to dało wartość poprzednim pracodawcom.

Wreszcie: naucz się skutecznie rozmawiać o swoich mocnych stronach najlepiej opowiadając historię. Każdy sukces można przedstawić jako problem i jego rozwiązanie. Co się zmieniło i jakie przyniosło korzyści. Takie historie koniecznie trzeba wykorzystywać podczas networkingu.


Jak mogę pomóc Tobie?‌
‌Co sprawia Ci największą trudność w procesie rekrutacyjnym?‌
‌Co powstrzymuje Cię przed zmianą pracy?

Daj mi znać: adam@wypracuj.pl

Obiecuje odnieść się do Twojego problemu odpisując na Twoją wiadomość.