10 pytań o których kandydaci najczęściej zapominają zapytać na rozmowie o pracę.

Nie ma nic gorszego jak brak pytań do przyszłego pracodawcy na rozmowie o pracę. Powiem wprost - w takiej sytuacji w oczach rekrutera wypadasz jako osoba która nie jest zainteresowana tym stanowiskiem.
Zapoznaj się z 10 przykładami pytań dzięki którym według mnie wypadniesz bardzo dobrze w oczach rekrutera.

1. Jak wygląda typowy dzień pracy na tym stanowisku?
Z opisu stanowiska najczęściej nie dowiesz się jak będzie wyglądać Twoja praca godzina po godzinie. Zadając to pytanie dowiesz się w jakich godzinach przyjdzie Ci pracować, ile czasu będzie spędzał na spotkaniach oraz będziesz miał obraz tego jaka ilość czasu będzie z góry zaplanowana a jaka będzie stanowiła improwizację.

.

2. Dla kogo głównie będę pracował/z będę głównie pracował?
Będziesz mógł zerknąć na profile tych osób i sprawdzić czy ich dotychczasowa ścieżka kariery odpowiada Twoim wyobrażeniom i czy według Ciebie jest spójna.

3. Jakie będą następne etapy tego procesu rekrutacyjnego?
Co po rozmowie? Mam zadzwonić czy zrobi to rekruter? Czy dostanę jakieś dodatkowe zadanie do wykonania? Co wtedy jeśli rekruter nie oddzwoni w obiecanym terminie?

4. Jaki jest harmonogram rekrutacji?
Każda firma jest inna. Warto zapytać jaki jest harmonogram ich zatrudniania, abyś nie musiał zakładać, że nie dostałeś pracy, kiedy nawet nie podjęli decyzji lub nie czekali kiedy nie dostawałeś od nich znaku życia.

5. Jakie wartości są ważne dla tej organizacji?
Kiedy wartości firmy są zgodne z wartościami pracowników, retencja i lojalność wzrasta. Jednak dla każdego wygląda to inaczej - więc osobiście zdecyduj, co jest dla Ciebie ważne. Czy istnieje kultura firmy, która sprzyja rozwojowi? Czy mają program mentorski? Czy coś robią ze społecznościami lokalnymi?

6. Czy planujecie jakieś zmiany organizacyjne w tym dziale w którym będę pracował w ciągu najbliższych 6 miesięcy?
Zdobycie wprawy na nowym stanowisku może zająć kilka miesięcy. Konieczność ponownej zmiany po sześciu miesiącach może wytrącić Cię z równowagi i ostatecznie wpłynąć na zdolność wykonywania pracy zgodnie z obietnicą. Jeśli planowane są zmiany (na przykład więcej rekrutacji, zmiana kierownictwa, restrukturyzacja), powinieneś wiedzieć o tym z wyprzedzeniem i samodzielnie ocenić.

7. Jak opisałbyś środowisko pracy i kulturę organizacyjną w tym miejscu?
Możesz pomyśleć, że znasz odpowiedź na to pytanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej, ale warto zapytać, aby zobaczyć jak odpowiada rekruter. Może to być biuro firmy z wieloma bliskimi relacjami i integracjami po godzinach. Mógłby to być „fajny” start-up, w którym ludzie są ciągle na krawędzi i wolą nie nawiązywać kontaktów towarzyskich. Możliwości są nieograniczone i nie zawsze takie, na jakie wyglądają.

8. Na jak długo średnio pracownicy wiążą się z Waszą organizacją?
Na pierwszy rzut oka pytanie o zatrzymanie pracowników wydaje się ukrytym pytaniem czy ludzie są zadowoleni tam z pracy. Ważne jest również, aby wiedzieć jak ta praca pasowałaby do Twojego pięcioletniego planu. Szukasz czegoś, w czym mógłbyś się rozwinąć i wyrobić sobie markę w najbliższej przyszłości? A może to ma być odskocznią do innego miejsca?

9. Jakie są cele firmy na najbliższy rok?
To ważne pytanie na pierwszy rzut oka - ale jest to również świetny sposób na określenie, jakie rodzaje wskaźników zostaną wykorzystane do oceny Twojego sukcesu w pracy. Czy oczekuje się, że osiągniesz bardzo konkretny, namacalny cel, czy też szukasz kogoś, kto będzie głównym atutem zespołu do trafiania w ruchome cele? Firmy zatrudniają ze względu na połączenie wydajności i osobowości, więc w ten sposób z góry zorientujesz się, co jest dla nich ważniejsze.

10. Jakie cechy mają członkowie Twojego zespołu odnoszący największe sukcesy?
Pewnie usłyszysz standardowe odpowiedzi na to pytanie (pracowici, zespołowi, oddani itp.), Ale sposób, w jaki odpowiada rekruter da ci dodatkowy wgląd w to, z kim będziesz pracować.

.

Jak mogę pomóc Tobie?
Co sprawia Ci największą trudność w procesie rekrutacyjnym?
Co powstrzymuje Cię przed zmianą pracy?

Daj mi znać: adam@wypracuj.pl

Obiecuje odnieść się do Twojego problemu odpisując na Twoją wiadomość.