Znajdź firmę dopasowaną do Ciebie

Szukasz pracy w której będziesz czuł się jak w siódmym niebie? Mam dla Ciebie kilka wskazówek jak szukać firm i znaleźć wymarzoną pracę.

Dopasuj się wartościami, osobowością i stylem pracy

Nie ma lepszego rozwiązania jak praca w organizacji w której szanuje się Twoje wartości oraz spędzanie tych mitycznych ośmiu godzin każdego dnia z osobami które wyznają zbliżone wartości do Twoich oczekiwań. Dlatego ważne jest aby znaleźć firmę której kultura organizacyjna jest tożsama z Twoją osobowością, preferowanym stylem pracy i Twoimi wartościami. Kultura organizacyjna jest drugim po pensji kluczowym elementem który biorą pod uwagę szukający pracy.

Rekruterzy również zwracają uwagę na dopasowanie się kandydatów do kultury firmy i według 83% z nich jest to drugi najważniejszy dla nich element zaraz po dotychczasowym doświadczeniu kandydata. Możesz mieć idealnie pasujące doświadczenie i oczekiwania finansowe, ale możesz ostatecznie nie zostać przyjęty właśnie ze względu na to że nie będziesz pasował w tym aspekcie do organizacji. Mam nadzieję, że teraz zwrócisz więcej uwagi przy poszukiwaniu pracy na to żeby zbadać kulturę firmy przed wysłaniem CV.

Szukaj informacji online

Jednym ze sposobów zdobywania informacji o tym jak pracuje się w danej firmie jest szukanie informacji w sieci. Jak wspomniałem powyżej szukaj firm, które rezonują z Twoimi cechami. Może to być ważne dla Twojego przyszłego work-life balance oraz rozwoju w organizacji. Zacznij tworzyć listę firm, które Twoim zdaniem pasują do Ciebie. Regularnie odwiedzaj ich strony internetowe, Linkedin, Facebook i Youtube żeby szukać swojej szansy. Wypisuj regularnie te rzeczy które widzisz i sprawiają że chciałbyś tam pracować

Szukaj dzięki referencjom

Czy wiesz, że Twoje szanse na zdobycie pracy jest dziesięć razy wyższe kiedy jesteś polecany? Przed aplikowaniem na stanowisko sprawdź np. na Linkedin czy nie znasz kogoś kto pracuje w tej firmie lub w swojej sieci kontaktów nie ma osoby która wcześniej tam pracowała. Kontakt z takimi osobami pomoże Ci w przeskoczeniu etapu odsiewania kandydatów, który to proces jest niedoskonały. Taki kontakt może dać Ci też cenne spostrzeżenia odnośnie kultury w firmie i procesu rekrutacyjnego. W taki sposób możesz znaleźć informacje niedostępne gdziekolwiek indziej. Takie informacje pomogą Ci sprawdzić czy pasujesz do tej firmy i mogą pomóc przygotować się Tobie do rozmowy rekrutacyjnej.

Sprawdź co inni mówią o tej organizacji

Nie zapominaj sprawdzić też co piszą o tej firmie inne osoby (najczęściej anonimowo) i jakie mają opinie na temat tego co dzieje się wewnątrz organizacji. Sprawdź co mówią obecni lub byli pracownicy na portalu takim jak Gowork lub Glassdoor. Na takich portalach możesz zaczerpnąć informacji z pierwszej ręki. Często pojawiają się też tam informacje odnośnie procesu rekrutacyjnego.

Przygotuj pytania na rozmowę kwalifikacyjną

Do końca życia musisz zapamiętać, że proces rekrutacyjny jest dwukierunkowy. Kandydatowi zależy na pracy, a rekruterom na zrealizowaniu ich celów i celów całej organizacji - za to są odpowiedzialni. Rekruter ma za zadanie sprawdzić czy Twoje umiejętności pokrywają się z oczekiwaniami. Zachęcam Cię żebyś też sprawdził czy Twoje oczekiwania pokrywają się z tym co dzieje się w firmie. Przygotowałem kilka pytań, które pomogą Ci zrozumieć co sprawia że osoby które Cię rekrutują pracują w tej organizacji. Oto one:

  • Jeśli miałbyś przedstawić kulturę organizacyjną w trzech słowach to co to byłyby za słowa?
  • Co stanowi sukces tej organizacji czego osoby z zewnątrz nie są w stanie zauważyć?
  • W jaki sposób będę się dowiadywał, że odnoszę sukcesy w tej pracy?
  • Proszę opisać osoby które odnoszą sukces w tej organizacji oraz takie którym się to nie udało i zostały zwolnione.

Oceń proces rekrutacji

Zastanów się jak zostałeś potraktowany w procesie rekrutacyjnym? Czy rekruter przekładał kilka razy termin spotkania? Czy rekruter był przygotowany na rozmowę z Tobą czy raczej masz wrażenie że przygotowywał się do rozmowy tuż przed nią w pięć minut? Jeśli zadawałeś pytania o kulturę organizacyjną przynajmniej dwóm osobom to zastanów się czy ich odpowiedzi były tożsame czy też różniły się bardzo wyraźnie?

Twoje wrażenia, które zbierasz podczas procesu rekrutacyjnego mogą być odbiciem kultury jaka panuje w firmie.


Jak mogę pomóc Tobie?
Co sprawia Ci największą trudność w procesie rekrutacyjnym?
Co powstrzymuje Cię przed zmianą pracy?

Daj mi znać: adam@wypracuj.pl

Obiecuje odnieść się do Twojego problemu odpisując na Twoją wiadomość.

Zapraszam Cię również do mojej grupy na FB gdzie też możesz zadać takie pytanie.