6 prawdziwych powodów dlaczego nie możesz naleźć pracy i wskazówki jak robić to lepiej.

Większość z nas kiedy jest na etapie przeglądania ofert pracy ma takie myśli że nigdy nie znajdzie wymarzonej pracy. Z mojego doświadczenia wynika że kiedy utkniesz w takim ślepym punkcie warto prześledzić wstecz to co do tej pory robiłeś kiedy tej pracy szukałeś i sprawdzenie czy nie popełniasz typowych błędów. Wybrałem dla Ciebie 7 typowych błędów które jest bardzo łatwo wyłapać i poprawić.

Powód nr 1 - Nie personalizujesz życiorysu.
Na pewno często kusi Ci żeby wysłać to samo CV do kilku firm. Masz wtedy w głowie taką wymówkę, że to i tak to samo stanowisko więc ogólnie będzie ono pasować. Pewnie tak, ogólnie Twoje CV może pasować, ale będzie przeciętne. Dlaczego? Ponieważ każda firma inaczej patrzy na to jakie obowiązki i kompetencji powinien mieć kandydat na tym konkretnym stanowisku.
Zamiast tego wynotuj sobie te wszystkie rzeczy które są wymagane w ogłoszeniu o pracę, sprawdź czy posiadasz takie kompetencji i umieść je w swoim CV. Dopasuj swoje CV do ogłoszenia. Mów tym samym językiem co organizacja do której aplikujesz

Powód nr 2 - Bierzesz wszystko co jest.
Jeśli nie wiesz dokładnie co chcesz robić, to szukanie pracy może być bardzo trudne. Słyszałem już kilka razy od pewnych osób że szukają cokolwiek albo byle czego. Być może przed Tobą długa droga żeby odnaleźć swoją ścieżkę, ale dam Ci radę od czego warto zacząć.
Skup się na tym co teraz jest dla Ciebie ekscytujące, w czym masz doświadczenie i umiejętności, a następnie znajdź w swojej sieci kontaktów osobę która pomoże Ci zweryfikować czy taka ścieżka będzie dla Ciebie dobra. Mówię tutaj o osobie która robi teraz to co Ciebie ekscytuję i w czym masz umiejętność, ale tego nie robisz w aktualnej pracy. Możesz też wypisać takie rzeczy i rozesłać do swojej sieci kontaktów. Może być tak że akurat organizacje w której pracują Twoi znajomi poszukują osób z takimi umiejętnościami.

Powód nr 3 - Korzystasz tylko i wyłącznie z ogłoszeń o pracę.
Szukanie pracy tylko na portalach jest uciążliwe, nieefektywne i może być demotywujące. Nawet jeśli masz poustawiane alerty słów kluczowych i dostajesz raz dziennie maila z interesującymi Cię ofertami to i tak jest za mało.
Zacznij w większym wymiarze korzystać z networkingu. To jest aktywne poszukiwanie okazji, która nie przydarza się osobom czytającym tylko i wyłącznie portale z ogłoszeniami.

Powód nr 4 - Szybko się poddajesz.
Jeśli czytasz ogłoszenie za ogłoszeniem i widzisz że brakuje Ci jakiś kompetencji to otwórz swój umysł na nabycie ich. Jeśli skupiasz się na tym co teraz umiesz to zawężasz możliwości. Skup się na tym czego jeszcze możesz się nauczyć żeby zdobyć taką pracę jaka teraz Ciebie interesuje. Wypisz wszystkie umiejętności  i kompetencji które powinna posiadać osoba na takim stanowisku i po prostu zacznij się tego uczyć.
Ucz się tego co jest wymagane do tego konkretnego stanowiska

Powód nr 5 - Skupiasz się na otrzymywaniu zamiast dawaniu.
Jeśli spotykasz się z ludźmi ze swojej branży na różnych konferencjach lub innych eventach i pytasz od razu każdego czy nie szukają u niego kogoś na Twoje wymarzone stanowisko to popełniasz duży błąd. Moim zdaniem powinieneś najpierw zadać dużo pytań, odnieść się do nich i dopiero na końcu nawiązać do pytania o pracę. Realizuj w networkingu swoją ciekawość, a nie skupiaj się tylko i wyłącznie na realizacji celów. Opowiedz co do tej pory robiłeś i jakich wyzwań teraz szukasz.

Powód nr 6 - Nie masz czasu na nic innego jak szukanie pracy.
Jeśli wydaje Ci się że szukanie pracy to praca na cały etat to robisz coś źle. Prawdopodobnie Twoje starania są nieskuteczne. Możesz zacząć od ustalenia celów które chcesz osiągnąć szukając pracy. To da Ci pewien kierunek i może wyeliminować rzeczy na które poświęcasz za dużo czas. Jeśli szukasz teraz pracy to nie przestawaj dbać o siebie. Nie siedź po nocach na portalach. Nie osiągniesz dobrych rezultatów jeśli nie będziesz wypoczęty. Daj sobie pozwolenie na kolację ze znajomymi, wyjście na siłownie. To zapewni Ci wydajność w procesie poszukiwania pracy. Zapamiętaj - nie szukaj pracy 24/7


Jak mogę pomóc Tobie?
Co sprawia Ci największą trudność w procesie rekrutacyjnym?
Co powstrzymuje Cię przed zmianą pracy?

Daj mi znać: adam@wypracuj.pl

Obiecuje odnieść się do Twojego problemu odpisując na Twoją wiadomość.

Zapraszam Cię również do mojej grupy na FB gdzie też możesz zadać takie pytanie.