Jak analizować ukryty rynek pracy? 8 wskazówek.
Wiele ofert pracy nigdy nie trafia na żadne portale z ogłoszeniami. Szukanie pracy poza portalami gdzie ogłoszenia się znajdują wymaga sprytu i wiedzy. Gdzie w takim razie takich ofert szukać? Poznaj moje wskazówki.
- Dołącz do branżowej grupy.
Wejdź na Facebooka, wpisz w wyszukiwarce grup branże która Cię interesują i dołącz do tych grup. Często zdarza się, że określona branża lub profesja ma swoją grupę tylko do ogłoszeń o pracę. Jedną z opcji jest odpowiadanie na takie ogłoszenia. Można też inaczej. Publikuj na takiej grupie swoje przemyślenia, wskazówki, dziel się sukcesami. To często są miejsca wymiany myśli i wzajemnej pomocy. Daj się poznać od najlepszej strony. Z czasem Twoje nazwisko stanie się rozpoznawalne i będzie Ci łatwiej dotrzeć do innych osób z tej grupy.
2. wysyłaj ciekaw linki swojej sieci kontaktów
Wypisz 5-10 osób do których będziesz wysyłał ciekawe linki raz na jakiś czas. Będzie to budowało Twoją pozycję jako d0brego researchera, znawcę tematu i co najważniejsze będziesz się przypominał w nienachalny sposób :)
Spróbuj napisać coś w tym stylu: "Widziałem to ... i pomyślałem, że możesz być zainteresowany… ”. W ten sposób Twoje imię i nazwisko będzie się kojarzyć z dobrymi informacjami i będzie też zapamiętywalne.
3. Rozmawiaj z insiderami
Insiderem nazywam osobę która jest wewnątrz firmy. Ktoś z HR albo z działu w którym chcesz pracować. Co jakiś czas zadawaj pytanie co się dzieję u tych osób, jaki są ich aktualne wyzwania i problemy? To pomoże Ci dopasować Twoją ścieżkę kariery jeszcze precyzyjniej.
4. Śledź media (również social)
Jeśli przedstawiciel Twojej wymarzonej firmy jest obecny w mediach ogólnokrajowych lub lokalnych albo udziela się w mediach społecznościowych warto wysłać takiej osobie wiadomość, że doceniasz to, co ma do powiedzenia i chciałbyś spotkać się na lunchu, aby dowiedzieć się więcej.
5. Zakładki "Kariera".
Większość firm udostępnia oferty pracy na swojej stronie w zakładkach nazywanych "praca" albo "kariera" lub "rekrutujemy". Dlaczego na swojej stronie, a nie na portalu z ogłoszeniami? Bo to nic nie kosztuje. Często są to takie kilkudniowe próby. Jeśli zgłosi się super kandydat to świetnie, a jeśli nie to wtedy wrzuca się już ogłoszenie na portal.
6. Relacja z rekruterem.
Wysyłając CV w jakikolwiek sposób wyrażasz zgodę na przechowywanie Twoich danych. Jeśli nie dostaniesz pracy, ale Twoje CV było ciekawe trafiasz do bazy z której czasami są wyciągane najlepsze CV. Świetnym trikiem jest przesyłanie co pół roku najnowszej wersji życiorysu i zapytanie czy czasami Twoje ostatnie osiągnięcia które wpisałeś w CV nie są rozwiążą aktualnych problemów w organizacji?
7. Linkedin.
Bierz udział w dyskusjach. Twoje nazwisko będzie zapamiętywane i kojarzone. Możesz też skorzystać ze znanych algorytmów które sprawią, że Twój post napisany na tym portalu trafi do tysięcy odbiorców. Przed wszystkim musi być kontrowersyjnie i zupełnie inaczej niż to co mówi się w branży lub coś osobistego. Aktualnie takie posty mają bardzo dobre zasięgi.
8. Na początek nie proś o nic.
Jeśli kontaktujesz się z kimś pierwszy raz to nie proś od razu o rozmowę, nie proś o analizę Twojego CV. Daj dużo od siebie. Najlepiej ciekawy link od którego rozpocznie się dyskusja.
Możliwość rozmowy o pracę będzie jeszcze dużo :)